Jdi na obsah Jdi na menu
 


ZAJÍMAVOSTI

 

O neslavném konci svitavského pivovaru
 
Dnes budu psát spíše o osobních dojmech. Co se týče historie, opět odkazuji na stránky
Pivovary.info, kde je velice dobře rozebrán vzestup a hlavně pád svitavského pivovaru.
Osudy jsou totiž různé, a jen pro zajímavost uvádím, že zatímco jeho sousedé Polička
a Hlinsko byly v socialistickém hospodářství výhledově plánováni na zrušení, do Svitav se jako do „rozvojového“ závodu poměrně dost investovalo. Až bylo posléze po roce 1990 přeinvestováno. Kde jsou dnes Svitavy a kde je Hlinsko s Poličkou …
Ale zpět k původu valné části fotek. Již od vánoc 2002 jsme se s kolegou chystali na výpravu do Svitav, protože po neúspěšných nabídkách k odkoupení pivovarem v Havlíčkově Brodě, se vědělo, že tam bude stát další chrám konzumu a tím je osud většiny budov zpečetěn.
A tak jsme jednoho lednového dne vyrazili. Že se něco děje, dávaly tušit před pivovarem poházené CK tanky (údajně skončily někdo na východě), ale jinak okolo klid.
Ovšem – prošli jsme vrátnicí a na nádvoří to jelo už naplno … Ještě trochu odbočím – v sou-
vislosti s prvním dílem seminářů „Co jsme si zbořili“ pořádaném v Kostelci mi jedna účastnice povídala, jak celý první díl této akce na ni působil depresívně. Pouze jsme jí odvětil, že lidé, které zajímá vše okolo pivovarů, tohle už znají. Je pravdou, že Svitavy byly pro mne tenkrát první ošklivý zážitek, který ovšem bylo přesto nutno zdokumentovat.
A tak jsme se procházeli areálem, fotili a koukali, co se kde vyvalilo. A že občas bylo na co – vlastně všechny skeny původních fotografií od roku 1888 až do 90. let jsou nálezy ze dvora pivovaru.
 Po té, co jsme otevřeli dveře na varnu, opřel se do nás kouř a smrad – právě řezali varné nádoby. (Tuším, že jednu z nich přece jen tenkrát zachránil pan Vedra pro Hlinsko.) Takže
jsme zase po pár fotkách zacouvali a šli se ven vmísit mezi bagry. Bylo to hodně smutné, nakonec je ale pravda, že jsme odjížděli kromě fotek i s úlovkem materiálů, které by nenávratně skončily v kontejneru.
Dodnes mě však mrzí, že jsem tenkrát vyměknul. Poté, co jsme zavřeli dveře vrátnice zvenku a já spatřil na zdi v podstatě úplně ošklivou plastovou ceduli s nápisem Pivovar a sodovkárna Svitavy a.s., nevytáhnul jsem šroubovák. Byť ještě dnes mám vlastně v tomto podniku
čtyři akcie, a tak jako akcionář jsem na to měl jistě alespoň morální právo.
 
 
Svitavy leden 2003
 
Autor Miroslav Hrubeš   

Nehoda na staveništi ve Svitavách
26.04.2003 

 

Na místě bývalého svitavského pivovaru, kde se nyní staví nový hypermarket, došlo ve středu 16. dubna k neštěstí, při kterém zahynuli dva lidé. Ke smrtelnému zranění dvou pracovníků stavební firmy došlo při provádění výkopových prací na nové kanalizaci. Podle vyjádření zástupce vedení společnosti Agile, ing. Škorpila, sestoupili dělníci do výkopu, aby ho zajistili bedněním, a mohli pokračovat v ukládání betonových skruží. Vzhledem k povaze terénu byl použit stejný postup i na předchozím úseku, a to naprosto bez problémů. Jen v geologicky nestálých horninách se výkop nejdříve rozšíří do stran nebo se použije bednění už hotové. Zde však, jak nám řekl pan Škorpil, došlo k nenadálému oddělení celého jednoho břehu výkopu o šířce 100 centimetrů a výšce až 150 centimetrů a vzniklý blok obrovské hmotnosti dělníky zavalil. Zdá se, že nekonzistentnost způsobila stará navážka, pravděpodobně stavební suť jako pozůstatek stavebních prací v pivovaru v době před několika desítkami let. Všechny záchranné práce, včetně povolání jednotky hasičského záchranného sboru, byly potom už marné. Policejní mluvčí Stanislav Dobeš oznámil, že policie případ vyšetřuje s podezřením na ublížení na zdraví v důsledku porušení předpisů bezpečnosti práce. Ještě před ukončením vyšetřování si však některé deníky už pospíšily s oznámením, že trestný čin se opravdu stal.Zatímco jedna z obětí, 38 mi letý muž z Ústeckoorlicka byl u firmy zaměstnán už 4 roky a jednalo se tedy o zkušeného pracovníka, druhému muži bylo teprve dvaadvacet let a na stavbu obchodního domu byl přijat na výpomoc jen dva dny před neštěstím.Tento případ je nejtragičtější událostí na stavbách v našem regionu za poslední dobu, ne však jedinou. Například v listopadu roku 2002 se na stavbě nemocnice v Litomyšli z ramena jeřábu utrhla nádoba s betonem, na jejíž plošině stál pracovník obsluhy. Dělníkovi zachránilo život patrně to, že se to stalo právě v nemocnici a že mohl být ihned ošetřen ještě předtím, než byl s těžkými zraněními vrtulníkem převezen do fakultní nemocnice v Hradci Králové. Jen náhodou tehdy nedošlo ke zranění osob v čekárně dětského oddělení, kam se několika set kilogramové břemeno zřítilo.PH

Pivní den s Doktorem
24.08.1999 
 
Třináctého srpnového odpoledne se v areálu svitavského pivovaru konala slavnost, nazvaná Pivní den. U vchodu místo vstupenek obdrželi návštěvníci reklamní papírové čepice s čísly, která byla v průběhu dne několikrát slosována.
Původně avizovaný přelet nad městem vicemistra světa v paraglidingu Zdeňka Andrlíka se sice nakonec kvůli nárazovému větru nekonal, ale autogramiáda automobilového závodníka ing. Krámského a vystoupení kouzelnického dua proběhly podle plánu.
Zájemci si mohli prohlédnout výrobní prostory pivovaru, děti nejvíc zaujal nafukovací hrad a většina dospělých se zaměřila na ochutnávku piva. Návštěvníci byli vesměs spokojeni a svitavskému pivu Doktor, které se na slavnosti točilo, skutečně připisují léčivé účinky. Stejný názor vyslovil i poslanec parlamentu Michal Kraus, který nedaleko odtud trávil s rodinou dovolenou a Pivní den navštívil jako kulturní akci, doslova řekl, lidovou veselici. Na dotaz, nemůže-li mít taková propagace piva negativní dopad na přítomné děti, odpověděl, že program slavnosti je natolik vyvážený a nabízí dětem jinou zábavu, že si on sám rozhodně nemyslí, že by to mohlo komukoliv uškodit.
Další podobná akce si zcela určitě najde své příznivce. Podle mínění některých návštěvníků by však letošní zbytečně dlouhé čekání na občerstvení příště vyřešil vyšší počet stánků.
- Lenka Sáňková -